10 دلیل شایع ریزش مو
۱۷ام بهمن ۱۳۹۶ رنک مکس

۱۰ دلیل شایع ریزش مو

به گفته اولی ها : رژیم های غذایی سخت و محدود، نادیده گرفتن وعده های غذایی، به ویژه وعده صبحانه، و سریع غذا خوردن یکی از دلایل اصلی ریزش مو و دیگر پیامدهای سلامت هستند.

آیا هنگام شستشوی سر خود درون حمام یا شانه زدن موهایتان نگران ریزش آنها و طاس شدن درون آینده هستید؟ باید به این نکته دقت داشته باشید که دلایل روشنی برای ریزش مو وجود دارند.

درون شرایطی که ریزش چند تار مو درون روز عادی هست، ولي افزایش حجم ریزش مو شرایطی طبیعی محسوب نمی شود.

از دست دادن بین ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو درون روز عادی هست. ریزش مو شرایطی فیزیولوژیک هست و مو مراحل مختلفی را شامل رشد، فاز میانی و ریزش پشت سر می گذارد. زمانی که مو از پوست سر جدا می شود، درون حقیقت فضا برای رشد موی جدید و سالم فراهم می شود. این روند عادی بوده و درون بیشتر موارد تارهای جدید و سالم مو جایگزین تارهای فرو افتاده می شوند.

10 دلیل شایع ریزش مو

همچنین، باید به این نکته دقت داشته باشید که درون زمان های خاصی از سال ممکن هست با افزایش یا کاهش ریزش مو مواجه شوید. برای درک بهتر، ما درون آغاز پاییز با افزایش ریزش مو مواجه می شویم.

آنچه باید موجب نگرانی ما شده و اقدامات لازم را درون راستای مقابله با اين اتخاذ کنیم، مقدار مویی که روی برس یا شانه باقی مانده نیست و بیشتر باید به این که پوست سر چگونه به نظر می رسد، دقت داشته باشید.

به عنوان مثال، اگر بخش های از سر فاقد مو بوده و رشد مو درون اين صورت نمی گیرد و یا تراکم تارهای مو به طور قابل ملاحظه ای کاهش یافته باید مورد بررسی دقیق قرار بگیرند.

جدا از شرایط عادی ریزش مو یا عوامل فصلی، برخی عوامل دیگر نیز می توانند ریزش مو را هرچه بیشتر افزایش دهند.

رژیم غذایی

رژیم های غذایی سخت و محدود، نادیده گرفتن وعده های غذایی، به ویژه وعده صبحانه، و سریع غذا خوردن یکی از دلایل اصلی ریزش مو و دیگر پیامدهای سلامت هستند.

یک رژیم غذایی ضعیف هم بر سلامت درونی و هم بر سلامت بیرونی بدن انسان تاثیرگذار هست و بر همین پايه ممکن هست با تیره شدن رنگ چهره و ناخن های شکننده نیز مواجه شوید.

کم خونی

کمبود آهن درون جریان خون می تواند به ریزش مو منجر شود. طی قاعدگی، زنان اغلب با کمبود آهن مواجه می شوند و ممکن هست ریزش مو را تجربه کنند. افراد مبتلا به کم خونی نیز شرایطی مشابه را تجربه می کنند.

مصرف برخی داروها

ریزش مو یکی از عوارض جانبی بسیاری از داروها هست. داروهای حاوی مسدودکننده های بتا، هپارین، آمفتامین یا L-DOPA از اين جمله اند.

مواد شیمیایی

درون بسیاری مواقع آنچه با موی خود انجام می دهید می تواند پیامدهای منفی برای اين به همراه داشته باشد. برخی محصولات مانند رنگ مو یا نرم کننده های شیمیایی حاوی مواد مضری، از جمله آمونیاک، برای سلامت انسان هستند که فولیکول های مو را تضعیف کرده و ریزش اين را تسریع می کنند.

تغییرات هورمونی

افزون بر کمبود آهن که طی قاعدگی رخ می دهد، تغییرات هورمونی طی این چرخه نیز می توانند بر شرایط پوست سر و مو تاثیرگذار باشند.

شرایط دیگر مانند بارداری، زایمان، یائسگی و حتی برخی بیماری یا درمان ها (به عنوان مثال، درمان ناباروری) نیز می توانند موجب تغییرات هورمونی درون بدن انسان شوند.

مشکلات تیروئید

زمانی که غده تیروئید عملکرد درست خود را ارائه نمی کند و کم کار می شود، این شرایط می تواند بر سلامت انسان تاثیرگذار باشد. یکی از اثرات کمک کاری تیروئید ریزش مو هست. ولي این شرایط موجب ریزش درون مناطقی خاص از سر نمی شود و ریزش موی کلی را به همراه دارد.

استرس

عوامل مختلفی درون طول روز می توانند موجب بروز استرس درون انسان شوند. استرس مزمن می تواند پیامدهای مختلفی برای انسان به همراه داشته باشد که یکی از آنها ریزش مو هست.

ریزش مو حتی می تواند ماه ها بنابراين از دوره زمانی یا وضعیت استرس‌زا رخ دهد. ممکن هست زمانی که مسئولیت های بیشتری را بر عهده می گیرید، مانند تهیه گفته مالی آخر سال یا برگزاری رویدادهای مهم با ریزش هرچه بیشتر مو مواجه شوید.

فشار بیش از حد به مو

برای پیشگیری از ریزش مو باید رسیدگی خوبی به آنها داشته باشید. دسترس بیش از حد از گیره ها یا کش های موی سر، نرم کننده های مو و یا سشوار می توانند به مو آسیب زده و ریزش اين را افزایش دهند.

افسردگی

اضطراب، افسردگی یا اعتماد به نفس پایین می توانند بر سلامت جسمانی و زیبایی ظاهری انسان اثر منفی بگذارند. بسیاری از مشکلات مرتبط با مو اغلب به دلیل یک تروما یا درد عاطفی که بر اين غلبه نکرده اید، شکل می گیرند.

زمان های خاص درون سال

اگرچه ممکن هست نسبت به پیشینیان خود به طور قابل توجهی تکامل یافته باشیم، ولي همچنان برخی موارد مشترک درون ما وجود دارند.

ریزش مو می تواند یک واکنش طبیعی بدن برای سازگاری با تغییرات آب و هوایی محیط اطراف باشد.

شما شاهد این فرایند درون حیوانات هستید. این روند به خنک ماندن درون تابستان و گرم شدن درون زمستان کمک می کند. بدن انسان نیز دارای سیستم مشابهی هست.

همچنین بخوانید : دلایل شکم درد و اسهال بعد از نوشیدن شیر

loading…

loading…


مطالب پیشنهادی